Patarimai, kaip susikurti jaukią darbo vietą namuose
Karantinas ir priverstinis darbo perkėlimas į namus parodė būtinybę turėti, kad ir nedidelį, bet jaukų ir ergonomišką kampelį darbui namuose. Idealu – darbo kambarį, bet gyvenant bute ar neplanuojant to iš anksto, gali ir nepavykti. Tačiau pakanka ir darbo vietos, t.y. darbo stalo, bet kuriame kambario kamputyje, kad pasiekti norimą darbo efektyvumo rezultatą. Visgi, reikia atkreipti dėmesį į keletą svarbių niuansų, kuriuos aptarsime šiame straipsnyje.
Apšvietimas namų darbo vietoje
Renkantis namų biuro vietą, kur įsikurti, labai svarbus apšvietimas. Geriausia darbo vietą įkurti arčiau lango ar stoglangio, kad būtų pakankamai natūralios dienos šviesos. Idealu, jog šviesa kristų iš šono. Jei esate kairiarankiai, tuomet iš dešinės, jei dešiniarankiai, tuomet šviesa turėtų kristi iš kairės pusės.
ei nėra galimybės įsikurti prie lango, arba daug dirbate tamsiuoju paros metu, tuomet visas dėmesys į tinkamą ir kokybišką apšvietimą. Dirbant biure, apšvietimo stiprumas yra aprašytas ir reikalavimai išdėstyti įstatyme Dėl Lietuvos higienos normos HN 98 : 2014 „Natūralus ir dirbtinis darbo vietų apšvietimas. Apšvietos ribinės vertės ir bendrieji matavimo reikalavimai“. Namuose esančių erdvių apšvietimas nėra reguliuojamas įstatymais, tačiau jei planuojama dirbti daugiau, būtų naudinga panagrinėti reikalavimus, suprasti kaip skaičiuojama apšvieta ir panaudoti šias žinias įsirengiant namų darbo vietą.
Darbo vietos namuose apšvietimas laikomas idealiu, jei šviestuvas kabo virš darbo stalo ar kito darbinio paviršiaus, pakibęs bent 1,5 metrus virš stalo. Tad apšviečiamas visas paviršius, o šviestuvas kabo aukščiau akių lygio ir neakina, taip pat nesudaro šešėlio, kaip būtų jei šviestuvas būtų nukreiptas yra iš šono. Jei nėra galimybės nuleisti šviestuvo – gelbėja staliniai šviestuvai, tačiau derėtų rinktis aukštesnius stovus.
Tinkama darbo kėdė – sveikatos garantas
Kuomet namuose prie darbo stalo prisėdama tik trumpai pasitikrinti paštą ar perskaityti kelis straipsnius spaudoje – tinka prisėsti ir ant virtuvinės taburetės. Tačiau planuojant ilgesnes valandas prie darbo stalo, reikėtų ir tam pritaikytos ergonomiškos kėdės.
Gera kėdė privalo atitikti šiuos kriterijus:
- Reguliuojamas aukštis,
- Reguliuojamas atlošo pasvirimo kampas,
- Sėdynės slankiojimas pirmyn-atgal
- Reguliuojamas sėdynės pasvirimo kampas.
Galimybė reguliuoti daugiau kėdės parametrų, leidžia individualizuoti darbo kėdę pritaikant konkrečiai sau. Taip ilgas sėdėjimas nevargina, neatsiranda nugaros skausmų.
Neapsikraukite stalviršio, palaikykite tvarką
Dokumentais ir daiktais apkrautas stalas neparodo, koks svarbus jūsų darbas ir kaip jūs dirbate. Priešingai, sakoma, jog netvarka ant stalo lygu netvarkai galvoje. Todėl ant stalo turi būti tik daiktai kurių būtinai reikia arba pastatykite tik elegantišką ir interjere derančią pieštukinę ar sentimentalų papuošimą. O rečiau naudojamiems raskite tam skirtą vietą – lentyną, spintą, stalčių. Kiekvienas daiktas turi turėti jam skirtą vietą.
Darbo vieta turi džiuginti, motyvuoti, būti funkcionali, tačiau neiškristi iš bendro interjero konteksto. Namų biuras neturėtų atrodyti, tarsi paskubomis iš kaimynų pasiskolintais baldais suręstas lizdelis kompiuteriui padėti. Todėl baldų spalvą, formas rinkitės derančias prie jau tame kambaryje esančių baldų. Išsiskiriančius objektus, tokius kaip spausdintuvas, galite paslėpti lentynoje ar spintoje. Tai ypač svarbu, jei namų biuras įsikurią svetainėje ar hole – t.y. visiems matomose erdvėse.
Tvarką darbo kamputyje padeda palaikyti ir gudrybės. Pavyzdžiui, susiraizgiusius laidus sudėkite į dėžutę. Galite ją netgi pritvirtinti prie stalo apačios. Ten pat galima pritvirtinti ir elektros šakotuvą – vietoj to, kad mėtytųsi ant žemės po kojomis, jis tiesiog būtų paslėptas.
Labai geras straipsnis